Diody Led ich rodzaje oraz zastosowanie ?

diody-led-arrays

W oświetleniu diodowym led mogą być używane różne rodzaje diod świecących, które różnią się między sobą konstrukcją jak i przeznaczeniem.

Diody led małej mocy (ang. Low Power LED ) – moc pojedynczej diody do kilku [mW]

Diody led dużej mocy (ang. High Power LED ) – moc pojedynczej diody od kilkudziesięciu [mW] do kilkunastu [Watt]

Diodowe dużej mocy (ang. LED Arrays ) – moc pojedynczej diody od kilkudziesięciu [Watt] do nawet kilkuset [Watt]

Dioda DIP LED – najbardziej popularna i wszystkim znana dioda led, charakteryzuje się względnie dużą sprawności oraz, niskim zużyciem energii, dioda tego typu dodatkowo posiada właściwość pracy w trudnych warunkach a dodatkowo jest naprawdę odporna na korozję, w diodę zaimplementowana została soczewka o zróżnicowanych kształtach, rozmiarach a także kątach świecenia między innymi. 30 stopni 60 stopni 90 stopni  oraz 120 stopni.

 

Diody Dip potrafią osiągnąć strumień świetlny na poziomie 5/6 lm [lumena]. Cechują się nie zbyt wysokimi parametrami świetlnymi w stosunku do innych typów diód led, a także dość krótkim czasem pracy do 30 000 godzi. Mimo iż diody nie nagrzewają się w takim stopniu jak żarówki to jednak ich plastikowa obudowa  uniemożliwia dobry odpływ ciepła, które emitują co powoduje zwiększenie temperatury  ich układu a to niestety ma wpływ bezpośrednio na czas pracy samej diody.

Diody SMD – Także popularne w ostatnim czasie diody które charakteryzują się znacznie większą efektywnością w porównaniu do diód dip oraz są dużo mocniejsze niż zwykłe diody dip.

 

Tak wyglądają diody typu SMD na listwie oświetleniowej

 

Średnia żywotność diody typu SMD to ok 50 000 godzin przy zapewnieniu dobrego odprowadzania ciepła. Diody SMD prawują się doskonale jako elementy oświetlenia w listwach led do oświetlania pomieszczeń oraz jako część dekoracji

Diody Super Flux LED

Diody Super Flux są wręcz doskonałym rozwiązaniem do nieco bardziej wymagających zastosowań dzięki temu że emitują mocne źródło światła. Za sprawą swojej budowy, wstrząsy ani żadne wibracje nie są w stanie uszkodzić tego typu diody bądź nawet oderwać jej od układu elektronicznego. Diody Flux / Super Flus posiadają cztery nóżki każda dioda, które wewnątrz są połączone stelażem zapewniającym mocne trzymanie co w przeciwieństwie to zwykłych diód np. typu dip dwu-nóżkowych nie wymagają żadnej specjalnej ochrony przez czynnikami mogącymi uszkodzić diodę mechanicznie.

Dioda Super Flux na listwie oświetleniowej

 

High Power LED – Są to diody o wysokiej mocy, które charakteryzują się wysoka efektywnością świetlną oraz niskim zużyciem energii Na zdjęciu poniżej znajduje się Dioda High Power o mocy

100W

Dodatkowo diody High Power posiadają znacznie dłuższą żywotność względem poprzednich rodzai. Osiągają naprawdę wysokie wartości świetlne od 60 do 100 [lm]/[Watt]. W przeciwieństwie do zwykłych diod DIP ich czas pracy może osiągać wartości do 80 000 godzin co jest naprawdę imponującym rezultatem. Poniżej jest oświetlenie do oświetlania np. podwórka o mocy 50W

Diody LED Arrays – Są to dość specyficzne diody pod względem wyglądu oraz specyfikacji.

Diody Arrays charakteryzują się wysoką  wartością świetlną dochodzącą do 14 000 [lm].

Zbudowane są z kilkudziesięciu do kilku mniejszych chipów zainstalowanych na radiatorze , którego zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru ciepła. Matryce z diodami Arrays mają naprawdę szerokie zastosowania w lampach oświetlających o dużej mocy jak choćby oświetlacze budynków z fotokomórką, lampy przemysłowe w fabrykach oraz w miejscach gdzie wymagany jest bardzo duży strumień świetlny nawet do kilkuset Wat. Poniżej mamy lampę LED Arrays dużej mocy.

Lampy LED Arrays potrafią zastąpić zwykłe lampy halogenowe czy też metalo-halogenowe o mocach kilkuset watów. Niestety na dzień dzisiejszy ich ceny są naprawdę wysokie.

 

Do najważniejszych parametrów diody led należą:

Średnica oraz rodzaj jej obudowy – czyli począwszy od tego czy ma to być dioda okrągła, owalna czy też typu super flux. Najczęściej spotykane diody okrągłe są o średnicy: 3 mm, 5 mm i 10 mm

Diody Super Flux mogą także mieć kształt soczewki o średnicy 3 mm bądź 5 mm. Na rynku znajdują się także płaskie diody super flux. W zdecydowanej większości diody są produkowane w przeźroczystej obudowie.

Światłość oraz kąt świecenia – jest to najważniejszy parametr mówiący nam o mocy diody. Wartość tzw. światłości podawana jest w mcd (milikandelach) bądź cd (kandelach) jest ona ściśle uzależniona od kąta sferycznego strumienia światła które jest emitowane przez diodę.

Długość fali emitowanego światła – długość fali światła określa kolor światła które dioda emituje.

W przypadku diody o barwie białej podawane są wartości (X,Y) bądź temperatura barwy wyrażona w kelwinach (Barwa ciepła, Barwa Zimna).

Napięcie oraz prąd pracy – Najważniejsze parametry pracy diody, niezastosowanie się do ściśle ustalonych wartości najprawdopodobniej będzie skutkowało uszkodzeniem diody. Wraz ze wzrostem napięcia diody led wzrasta pobierany przez nią prąd wyrażany w Wattach [W] bądź mili Watach

[mW]. Napięcie pracy pojedynczej diody led znajduje się w granicach 3V do 3.6V.

 

Jak obliczyć odpowiednik zwykłej żarówki:

Parametr LED – Lumeny: 120   200   400  600   1000  1400  2000

Odpowiednik żarówki:     15W  25W 40W 60W  75W 100W 1500W

Podsumowując: Producenci coraz chętniej podążają w kierunku oszczędnych źródeł światła, aczkolwiek największym ograniczeniem wciąż są koszty produkcji. Niestety czasem nie opłacalne jest od strony producenta stworzenie super cienkiej matrycy podświetlanej najnowszymi i super, oszczędnymi diodami, ponieważ cena końcowa takiego produktu zniechęci przyszłych nabywców dlatego producenci wolą stosować tańsze odpowiedniki led jako podświetlenie matrycy w monitorach czy też telewizorach.

Jeżeli chodzi o żarówki czy różnego rodzaju listwy oświetleniowe do domów to są one znakomitym wyjściem i pod względem przyszłych oszczędności jak i naprawdę ładnie się prezentują. Niestety koszt inwestycji oświetlenia całego domu listwami led oraz żarówkami nie zwróci się od razu, zależnie od wielkości inwestycji będzie to od kilku do kilkunastu lat. Dlatego na dzień dzisiejszy przeciętny kowalski zastanowi się dwa razy zanim wyda ponad 20zł na kilko watową żarówkę led.

zakupy ; ; ; ; ;