Jak skutecznie zmniejszyć rachunek i nauczyć się oszczędzać?

Wszyscy bezsprzecznie zgodzimy się ze stwierdzeniem, że nasze rachunki za energię elektryczną w szokującym tempie wzrastają i ich płacenie sprawia nam coraz więcej trudności związanych z odłożeniem wystarczającej kwoty na ich uregulowanie. Kwoty z rachunków są coraz wyższe, a my zastanawiamy się w jaki sposób zaoszczędzić podczas płacenia za gaz czy za prąd. Okazuje się, że nie jest to trudne, wystarczy zmienić kilka swoich nawyków i zwrócić uwagę na kilka szczegółów w swoich domach.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które nam w tym pomogą: 1.sprawdzajmy stan instalacji hydraulicznej. Systematycznie przynajmniej raz w miesiącu sprawdzajmy, czy wszystko jest szczelne i czy z kranów nie kapie woda, a zwłaszcza ciepła. Jeśli w domu korzystamy z różnego rodzaju podgrzewaczy wody, takich jak np. bojler, powinniśmy rozważyć możliwość dodatkowego ocieplenia. Zapewni nam to zapobieganie utraty ciepła zaraz po jego wytworzeniu, a raz nagrzana woda utrzyma swoją temperaturę przez dłuższy czas, zapobiegając kolejnemu jej podgrzewaniu.

2. korzystajmy ze zmywarki i prali, bierzmy prysznic zamiast kąpieli. Zarówno stosowanie prysznica jak i korzystanie z pralek i zmywarek prowadzi do zaoszczędzenia nie tylko dużych ilości wody, ale także energii niezbędnej do jej ogrzania.Pamiętajmy jednak, by uruchamiając pralkę czy zmywarkę wybierać odpowiedni tryb pracy dostosowany do ilości i rodzaju ubrań czy naczyń. Nie zawsze jest konieczne pranie w temperaturze 60 stopni przez dwie godziny.

3. nie przekraczajmy temperatury 21 stopni w pomieszczeniach. Nie jest tajemnicą, że ogrzewanie mieszkania pochłania największą część całkowitej niezbędnej w domu energii. Każdy wyższy stopień temperatury to coraz większe zużycie energii. Bardzo dobrze wpływającym na stan naszego portfela i nasze samopoczucie nawykiem jest obniżanie temperatury o kilka stopni podczas nocy.

4. Różnicujmy temperaturę między pokojami. Niektóre pomieszczenia, zwłaszcza te, które są rzadko uczęszczane np. strych czy spiżarnia, nie wymagają takiej samej temperatury, co na co dzień użytkowane pomieszczenia. Podobnie jest z kuchnią. Jeśli dużo gotujemy, zbędne mogą się okazać gorące grzejniki, główne też z tego względu, że w pomieszczeniu znajduje się lodówka, która przy wysokiej temperaturze zużywa znacznie więcej energii.

5. Ogrzewając pomieszczenia, nie dopuszczajmy do dużych spadków temperatur. Chcąc wywietrzyć mieszkanie powinniśmy zdecydować się na szerokie, a krótkotrwałe otworzenie okien, przy uchylonych lub rozszczelnionych oknach nie odczuwamy napływu świeżego powietrza, a temperatura znacząco spada. Wbrew pozorom wyłączanie ogrzewania podczas wychodzenia z domu nie jest metodą oszczędności. Możemy je co najwyżej odrobinę wyregulować. Na ogrzanie wychłodzonych pomieszczeń po naszym powrocie zużyjemy znacznie więcej energii niż podczas utrzymania stałych temperatur.

6. odłączajmy rzadziej używane sprzęty od źródła ich zasilania. Wiele urządzeń posiada diody i inne świecące elementy, które zazwyczaj pozostawiamy włączone przez 24 godziny na dobę. Pamiętajmy o odłączaniu ładowarek z kontaktu, po naładowaniu telefonu, pozostawiona w gniazdku również pobiera energię, nie są to może duże jej ilości, jednak w skali roku może uzbierać się z tego tytułu spora kwota.

7. sprawdzajmy stan naszego domu i rozmieszczenie sprzętów czy mebli. Sprawdźmy zwłaszcza przed okresem zimowym czy okna są wystarczająco szczelne, czy dach jest dobrze izolowany, a kominek nie przyczynia się do dodatkowej utraty ciepła. Upewnijmy się, ze grzejnik nie jest niczym przesłonięty, co utrudniałoby przepływ ogrzanego powietrza. Niekiedy warto zdecydować się na wymianę kotła grzewczego, ponieważ nowsze modele zapewniają nawet czterdziestoprocentową oszczędność energii

8. przyjrzyjmy się dokładniej naszej lodówce. Sprawdzajmy co jakiś czas, czy we wnętrzu lodówki, a zwłaszcza na ścianach zamrażalnika nie gromadzi się lód, który utrudnia efektywne chłodzenie i zużywa większą ilość energii. Ograniczajmy czas, przez który lodówka czy zamrażalka są otwarte, ponieważ nie tylko nie służy to ich zawartości, ale również pochłania energię.

9.przy korzystaniu z komputera, pamiętajmy, że tryb uśpienia nie zawsze się sprawdza. Tryb uśpienia oczywiście jest funkcjonalny, ale wyłącznie podczas krótkich przerw podczas użytkowania sprzętu. Jeśli planujemy dłuższe przerwy w pracy najlepiej jest całkowicie wyłączyć urządzenie.

Dlaczego? Ponieważ tryb uśpienia oznacza ciągłą gotowość do natychmiastowego wznowienia działania, co wiąże się z istotnym poborem energii. Nie przesadzajmy jednak również w drugą stronę, a więc odchodząc od komputera na 15 minut, wcale nie musimy go wyłączać, ponieważ podczas trybu uśpienia zużyje on znacznie mniej prądu niż podczas włączania.

10.wygaszacze ekranu nie oszczędzają energii. Korzystanie z wygaszaczy ekranu nie należy do oszczędzania energii ponieważ wiąże się z uruchomieniem kolejnej aplikacji i dodatkowym poborem prądu. Najlepiej jest zainwestować w ustawienia komputera zapewniające wyłącznie się monitora podczas dłuższego braku

11. wymieniajmy sprzęt domowy na nowy. Od czasu do czasu warto również zainwestować w nowsze urządzenia, które poza większymi możliwościami są bardziej energooszczędne. Dokonując zakupu zwróćmy uwagę na dane dotyczące klasy energetycznej. Urządzenia klasy A++ zużywają nawet o 40 procent mniej energii niż te zakwalifikowane jako A.

12.kupujmy tylko żarówki energooszczędne. Choć ich cena przewyższa tradycyjne żarówki, to po dłuższym okresie stosowania i tak wyjdziemy na plus. Żarówki energooszczędne są znacznie trwalsze niż zwykłe i zapewniają oszczędność energii nawet do 80 procent. Planując większe inwestycje, zainwestujmy w kolektory słoneczne- obecnie stosuje je coraz więcej nowo powstałych obiektów.

Jak sami się przekonaliśmy zmniejszenie rachunku za energię nie jest wcale takie trudne, wystarczy samemu zadbać o to, by korzystać z energii wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne, a nie jak w wielu przypadkach przez całą dobę.

kirby warszawa ; zbiorniki przeciwpożarowe gdańsk ; Kamery monitoring ; ; ;